FIFA 08

FIFA 08

28.10.2007 Lepší než ProEvo?

Po vynikajícím NHL 08, které zadupává do země svoji konkurenci, i FIFA měla ambice zadupat tu svou. Je tomu opravdu tak?

Poslat na e-mail | Tisknout |  Sekce: PlayStation 3 / Preview

8 1 2

Tento rok se EA pochlapili a vytvořili ProEvu kvalitativně více či méně zdařilejšího konkurenta. Náklonnost k určité sérii už záleží spíš na daném hráči.

Klady
  • Grafika
  • Fyzika míče
  • Licence
  • Online
Zápory
  • AI hráčů
  • Komentování zápasů
  • Nemožnost přidat vlastní soundtrack
Generace konzolí PS2 a Xbox je už za námi, ale série sportovních her pokračují. Jednou ze sérií, na které EA hodně dá, je fotbalová simulace FIFA. Ta si vybudovala slušnou základnu hráčů, ale kvalitou na předcházející generaci konzolí prohrávala se sérií PES od Konami. Stejně tak to bylo u série NHL, které konkurovala společnost 2K. Přesto se zdá, že na next-gen konzolích EA popadla druhý dech.

V EA se rozhodli tento ročník obdarovat úplně novým menu, které je stejné u všech sportovních her. Na menu je ze začátku si potřeba zvyknout, ale pak při hraní NHL či Fify budete přesně vědět, kde co je. Nová FIFA, jako její předchůdci, obsahuje spoustu lig. Toto je hlavní výhoda oproti konkurenčnímu PESu, který má lig, alespoň těch oficiálních, hodně málo. V novém ročníku byly oficiální soupisky ještě rozšířeny. Čeká tak na vás 576 licencovaných týmů, 30 oficiálních lig a více než 15000 hráčů. Musíte sami uznat, že toto je opravdu úctyhodné číslo. Trošinku zklamání je jako u NHL fakt, že 1. česká liga opět chybí, přitom v PS2 a PC verzi je k dispozici. Škoda, snad příště. Dostáváme se k samotné hře. Od prvního hvizdu má hráč k dispozici celou škálu pohybů aktérů na hřišti a je nádhera s nimi provádět kličky a triky. K tomu dopomáhá i úplně nová fyzika míče, která je na míle vzdálená předchozím ročníkům. Míč se chová opravdu realisticky. Za tento revoluční prvek ve fotbalových hrách si EA zaslouží velkou pochvalu. Všechny kličky a další fígle si můžete natrénovat před zápasem. Při načítání se vám spustí jakási minihra, kde si můžete zkoušet všelijaké triky a učit nové. Tato minihra je velmi zábavná a dá se u ní strávit hodně času.

Pravděpodobně největší herní novinkou je mód Be A Pro, který se měl stát hlavním lákadlem nového ročníku. Už v reklamních kampaních byl na něj kladen velký důraz, respektive na jeho jedinečnost. Ta spočívala ve vytvoření vlastního hráče a vypiplání si ho od malého fotbalisty až k mezinárodní jedničce. Cestu jeho životem jsme měli ovlivňovat v intenzitě tréninku, jaký budeme prodělávat, rozhodovat se, za jaký klub budeme hrát atp. S tím vším byla spojena geniální myšlenka, tvoření hry přímo na hřišti podle libovolné funkce, kterou jsme svému virtuálnímu alter egu dali. Přičemž na to, co budete předvádět na hříšti, reagují hráči, a to jak kladně, tak i záporně. Kupříkladu když jako útočník budete neúspěšní, tak počítejte s tím, že moc přihrávek na vaší osobu spoluhráči nepošlou. Skutečnost se od toho slibovaného módu bohužel přeci jen liší. Slibované vychovávání hráče od píky se nekoná, což je velkým zklamáním nejen pro mě. Dále pak absence možnosti hrát turnaj nebo ligu za svého vyvoleného. Jediná možnost, jak si mód vyzkoušet, je pustit tzv. Offline Traning čili skirmish mód. Náš úkol na hřišti se odvíjí od funkce hráče, kterého si vybereme. K správnému plnění našich fotbalistických povinností nám má pomoct šipka, která určuje polohu, na které bychom měli být. Od vašich spoluhráčů si můžete vyžádat různé druhy přihrávek, nebo je vyzvat k vytvoření útočné akce. S každou přihrávkou existuje určité riziko, že vám soupeř míč vezme. Za každou povedenou útočnou akci, obraný zákrok či gól se důvěra ve vaši osobu u týmu rapidně zvýší. Be A Pro je povedený herní mód až na absenci kariéry. Co také velmi zamrzí, jsou hluchá místa, kdy například čekáte na přihrávku 10 minut a stále nic nepřichází. Tento fakt se může naopak někomu líbit a považovat to jako bližší přiblížení se skutečnému fotbalu. Věřím, že v příštím díle Fify bude vše dotaženo do zdárného konce a dopadne to o poznání lépe než teď.

Trenérský mód
Minulý rok byl obohacen o vizuální simulaci, díky které jsme mohli pozorovat průběh zápasu ve 2D provedení a případně do něj zasáhnout, nyní se stává bohužel minulostí. Co ale naštěstí zůstává, je jeho chytlavost a hratelnost! Naším úkol je dovést vybraný tým k cíli, ať už k ligovému poháru, evropskému atp. coby jeho manažer. Jakožto největší šéf týmu budeme o všem rozhodovat, resp. o tom, kdo bude součástí základu, kdo půjde na střídačku, rozhodování o koupi či prodeji hráčů atp. Nebudeme ochuzeni o provádění důležitých rozhodnutí, která se budou promítat na celkové souhře týmu, ať již kladně nebo záporně. Manažerský mód v sobě skrývá asi potencionálně největší porci zábavy, i když je ochuzen o vizuální simulaci, díky níž bychom mohli kdykoliv vstoupit do dění zápasu. Teď se naskýtá pouze možnost zápas odehrát vlastnoručně, nebo ho rychle simulovat.

Co je u Fify k nepochopení, je umělá inteligence hráčů. Ti si občas překáží a blokují si cestu. Někdy to vypadá fakt divně. Zato brankaři pobrali trošinku té inteligence a už nedostávají tolik gólů jako kdysi. Hra pro jednoho hráče může někoho začít po čase nudit. Pro ty je tu online mod, který stejně jako u NHL skrývá nejvíce zábavy. Připojení k online zápasu je velmi jednoduché. Pokud hrajete letošní NHL online, tak zde máte prakticky stejné nabídky, takže se v nich rozhodně neztratíte. Co se týče grafické stránky, tak ta byla oproti PS2 verzi notně vylepšena. Nyní vidíte opravdu mnoho detailů a právě v grafice FIFA překonává svého letošního rivala od Konami. Celá ta nádhera poté běží při 60 fps. Fotbal se tak stává jedinou sportovní hrou od EA, která podporuje tento framerate a je to na ni hodně znát. Pokud jste hráli demoverzi, jistě jste si všimli skvělých pohybů hráčů. To pochopitelně zůstalo i u plné verze a chvilkami tak FIFA 08 připomíná televizní utkání než hru. Co jsme chválili u NHL, bylo komentování zápasů. To se bohužel u fotbalu moc nepovedlo a pro příště by EA měla pány Martina Tylera a Andy Graye vyměnit. Komentář někdy zní opravdu děsně. Hudební složka je také dost rozporuplná a záleží jen na vás, jestli holdujete žánru, který EA během hry pouští. Jako u NHL i zde chybí sestavení vlastního soundtracku, což je veliké mínus.

FIFA 08 je po několika dílech zase skvělou fotbalovou hrou. Je pomalejší než předchozí díly a to jí nesmírně prospělo. Rozhodnout tento rok, jaká hra je lepší, je nesmírně těžké. Fotbaloví fanoušci rozhodně neprohloupí, pokud koupí právě Fifu.

Martin Šmíd

Ondřej Krhutek

Výrobce: EA Sports
Vydavatel: EA (Electronic Arts)
Distributor v ČR: Electronic Arts
Datum vydání: 25.9.2007
Multiplayer: ANO
Počet hráčů: 4
Platforma: PlayStation 3
Officiální stránky: ZDE

Související články

Články tohoto autora

DiskuseTitulek   Jméno Datum
 turnaj  kuba  11.10.2009 19:10:30
RE: turnaj jamal 13.12.2016 20:12:51

Zobrazit vše   Zobrazit vybrané   Vložit příspěvekReklama
Přidat stránku jako domovskouPřidat do oblíbených
Reklama
| optimalizace PageRank.cz | Recenze-her.cz - češtiny, návody, videa | Czin.eu