WarHawk

WarHawk

5.10.2007 Nejlepší multiplayerovka na PS3?

Původní WarHawk vyšel před mnoha lety na PSone a ihned se stal nezapomenutelnou hrou. Uběhly roky a nyní se tým Incognito rozhodl, že oživí legendu, na kterou hráči čekali už hodně let. Málo kdy se stane, aby následovník úspěšné hry překonal svého předchůdce. Novému WarHawku se to na PlayStationu 3 povedlo a je jedním z důvodů proč vlastnit nejnovější konzoli od Sony.

Poslat na e-mail | Tisknout |  Sekce: PlayStation 3 / Preview

9 0

WarHawk je prostě povinnost pro každého majitele PS3, který je připojen k internetu.

Klady
  • Grafika
  • Hratelnost
  • Hudba
  • Vyváženost
  • Headset v ceně BD verze
Zápory
  • Bugy!!!
  • Málo map
Před dvěma lety, když byl WarHawk ohlášen, se stal velkým tahákem nově oznámené technologie gyroskopického naklánění v SIXAXIS ovladači. Tehdy se ještě jednalo o singleplayer hru a nikoho ani nenapadlo, že se WarHawk za 2 roky stane online králem na PS3. Singleplayer byl vyškrtnut a zbyl jen online režim, který vývojáři hýčkali. Sony se tak rozhodla WarHawk vydat čistě jako online akci bez možnosti hry pro jednoho hráče. Sliboval se ze začátku AAA titul, který umožní velké bitvy jak na zemi, tak ve vzduchu. Po úspěšném betatestu nyní přichází i vydání samotné hry, na kterou se psaly jen pochvalné články. Ačkoliv není WarHawk bezchybným titulem, všechny nedostatky přebíjí vyváženou a návykovou hratelnost. WarHawk se nikdy nesnažil být realistickou vojenskou akcí, jako je Counter-Strike nebo ArmA. Zkrátka arkádová hratelnost se nezapře a co si budeme povídat, hra je tak velmi chytlavá a vydržíte u ní hodiny. Sony se rozhodla hru vydávat dvěma způsoby. Pokud chcete hrát Warhawk hned a nechcete čekat, než vám přijde poštou, tak si hru můžete stáhnout z PlayStation Store za $39,99. Za tyto peníze dostanete pouze samotnou hru bez hmatatelných věcí. Co nezůstalo na této verzi bez povšimnutí je, že pokud si hráč hru stáhne, má právo ji hrát jen on a nikdo jiný. Jak jistě víte, ostatní hry si můžou stáhnout až 4 další kamarádi a hrát je na svých účtech. Pokud i přesto budete chtít Warhawk hrát na jiné konzoli, můžete jen přes účet, který hru zaplatil. Po odpojení se od zdrojového účtu bude hra nefunkční. Tento způsob má také jednu nepříjemnost a to tu, že pokud si hru stáhnete na jiné konzoli, na té svoji si ji nebudete moci zahrát v následujících 24 hodinách. Mnohem příjemnější je pořízení Blu-ray verze. Ta obsahuje za $59,99 kromě samotné hry i papírový manuál a největší hodnotu představuje i BT Headset Jabra 125 (US verze) / 135 (EU verze). S touto verzí si můžete dělat, co se vám zlíbí a spouštět ji klidně i na deseti konzolí po sobě. Osobně doporučuji Blu-ray edici, ale pokud už vlastníte headset, postačí vám i ta ze Store. Ještě zmíním, že obě verze jsou obsahově stejné.

Hlavní menu hry není nijak nabušené a má jen základní nabídku, kde naleznete nějaké to nastavení a samotný hlavní mód, a to Online. Po souhlasu s podmínkami se dostanete do hlavního menu tohoto režimu. Zde už máte spoustu možností. Od statistik kamarádů, vytváření vlastních her, připojování už k založeným až po vytvoření vlastní postavičky a skinu svého letadla. Vybrat si můžete buď za vojáka Eucadia nebo Chernova. Na samotnou hratelnost přitom nemá žádný vliv, jakou rasu si vyberete. Po vybrání hry stačí zmáčknout X a připojíte se na danou mapu. No a akce může začít. Ze začátku vám přijde hra poněkud těžká, pokud hrajete proti ostříleným hráčům. Vaše snažení najde oporu v hromadě hodnocení, což je přes 2500 nejrůznějších statistik, budete mít také své o něco hmatatelnější uznání, co se týče medailí a odznaků. Dočkáte se ocenění za týmový boj, za počet zlikvidovaných nepřátel, za používání určitého typu zbraně a dalších věcí. Pokud hrajete Resistance, tak víte, o čem mluvím. Na mapě máte spoustu možností jak překonat různou vzdálenost. Buď si to můžete odchodit, ale mnohem zajímavější jistě bude použít nějaký ten dopravní prostředek. Máte zde klasický vojenský tank, džíp s kulometem pro více hráčů, no a co Warhawk proslavilo, jsou létající stroje. Zde máte jen klasické stíhačky, žádné jiné létající stroje tak nečekejte. Ovládat všechny dopravní prostředky přitom můžete pomocí naklánění SIXAXIS ovladače, nebo si zvolit klasické ovládání pomocí analogových páček. Vzhledem k tomu, že Lair ani Warhawk není zrovna moc dobře ovladatelný tímto způsobem a přitom obě hry měly předvést možnosti SIXAXISu, začínám si myslet, že tato technologie je šlápnutí vedle a místo ní měla Sony dát vibrace. Samozřejmě je to jen můj názor.

Pokud se podíváte do Create Game, tak zjistíme, že WarHawk má celkem 5 odlišných prostředí, dalo by se říci map. Každá mapa je pak trošinku odlišná, i co se týče počtu hráčů. Ty největší mapy jsou celkem rozsáhlé, ale přeletět z jednoho konce na druhý je otázka pár sekund. Dojít pěšky je už o něco složitější. Vývojáři pro hráče připravili i několik typů herních módů – Team Death Match, Death Match, Capture The Flag a Zones. První dva jsou klasické střílečky a jde především o váš skill. Po čase mohou tyto módy začínají nudit. Zato Capture The Flag a Zones představují vrchol zábavy a budete se u nich skvěle bavit i několik hodin v kuse. Velkou chybou vidím nemožnost se připojit na volné servery. Zatím nedokážu přesně říci, co to způsobuje, ale abych se nemohl připojit na server, který založil třeba kamarád a je tam sám, mi přijde trošku divné. To platí i pro ostatní vytvořené hry a někdy to chce i hodně štěstí najít server, kam se můžete připojit a nenapíše vám to, že hra je plná. WarHawk kromě online hry podporuje i hru až pro 4 hráče na rozdělené obrazovce, nebo po místné síti, pokud máte více PS3 v jedné místnosti. Toto řešení vždy funguje a nemusíte se strachovat, že bude místnost plná. Druhá chybička, tedy ta z velmi nepříjemných je samotné hodnocení hráče, už nejednou se mi stalo, že se mi moje statistiky vynulovaly. Snad tyto chybičky Sony brzy opraví. Pak nebude mít WarHawk konkurenci.

WarHawk běží v rozlišení 480p, 720p nebo 1080i. Hra celkově vypadá velmi pěkně a jedním z velkých taháků je neomezená dohlednost. Příkladem je mapa, která je složena ze vzdušných věží. Pokud si vezmete čiperku, můžete zazoomovat klidně až na opačný konec mapy. I ostatní grafické efekty vypadají velmi pěkně. Hořící kovové kusy sestřelených letadel, a dokonce samotné výbuchy jsou nádherné. Hudební a zvuková stránka je rovněž příjemná a hře přidává na atmosféře. Protože si mnozí na fóru ptali jak zprovoznit headset, tak vám nyní řeknu postup. Na Headsetu stiskněte zapínací tlačítko a držte ho do doby, než se rozsvítí modře. Poté v PS3 musíte Headset nainstalovat, stejně jako ostatní BT zařízení. Pak už jen si ve stejné záložce nastavte hlasitost a vyzkoušejte správné fungování. Pokud je vše v pořádku, můžete se pustit do tvrdých bojů. V samotné hře musíte pro komunikaci stisknout tlačítko L3.

WarHawk je fenomenální online akce a jedna z prvních svého druhu na PlayStationu 3. Cenu ospravedlňuje návyková hratelnost a samotný obsah. Rovněž má hra i velký příslib do budoucnosti, kdy budou vycházet i další přídavky.

Martin Šmíd

Výrobce: Incognito Studios
Vydavatel: SCEA
Distributor v ČR: Sony Czech
Datum vydání: 28.8.2007
Multiplayer: ANO
Počet hráčů: 32
Platforma: PlayStation 3
Officiální stránky: ZDE

Související články

Články tohoto autora

DiskuseTitulek   Jméno Datum
 WARHAWK  BOBAJS  28.11.2007 12:11:41
 Hezkej článek  Rico  5.10.2007 22:10:36

Zobrazit vše   Zobrazit vybrané   Vložit příspěvekReklama
Přidat stránku jako domovskouPřidat do oblíbených
Reklama
| optimalizace PageRank.cz | Recenze-her.cz - češtiny, návody, videa | Czin.eu