Fish Fillets II

Fish Fillets II

14.12.2006 Každá česká hra má něco do sebe ;-)

Na začátek příštího roku si pro nás ALTAR chystá druhé pokračování logického putování po mořském dně, jehož předchůdce je nyní volně ke stažení. A dušují se, že půjde o putovaní lehčí a zábavnější než minule. Musím jim dát za pravdu.

Poslat na e-mail | Tisknout |  Sekce: Archiv / PC - preview | Čteno: 8502

Nejjednodušší pro mě jako pro recenzenta by bylo vás odkázat na první FF (neplést s Final Fantasy) a říct, že dvojka se hraje takřka stejně. Ale nebyla by to tak úplně pravda, protože autoři si pro nás připravili spoustu drobných změň snad u každého aspektu hry. S klidným svědomím mohu tvrdit, že všechny směřují k lepší hratelnosti a tedy i větší zábavě. Tedy až na jednu čestnou výjimku – rybky byly přejmenovány a už se nejmenují rybka Mulder a rybka Scullyová. A to i přesto, že hra stále odkazuje na sérii X-Files a povedeně ji paroduje. Jelikož je nyní primárně vydávána v angličtině (nebojte, bude i česky) a tedy určena pro mezinárodní trh, tak si autoři zřejmě nedovolili jména bez licence použít.

Na puzzle hru bude mít FFII poměrně zamotaný příběh, ve kterém bychom se měli dočkat i několika zásadních zvratů. Rybky stále pracují pro supertajnou organizaci, která je nyní pošle vypátrat závažné únosy významných podmořských tvorů. De facto to znamená, že budete muset s rybkami projít více jak neuvěřitelných 100 místností, ve kterých bude vaším hlavním úkolem, stejně jako v prvním dílu, dostat se ven. Velkým zpestřením v tomto úsilí bude možnost (nutnost) hrát i za nové postavy – hlavně ty zachráněné. Příkladem je třeba krab Virgil, bratr podmořské popové hvězdy, který se může pohybovat pouze po dně a zdolávat překážky jedno políčko vysoké. Díky pevnému krunýři mu nevadí padající objekty (pokud nejsou ze železa) a hlavně se na rozdíl od ryb dokáže pohybovat i nad hladinou (kam ho však většinou musejí ryby dopravit na svých zádech).

Kluci z ALTARu se rozhodli snížit obtížnost, která byla prvním dílem nastavena opravdu vysoko (mají zaregistrováno pouze 50 kompletních řešení – i když určitě to nejsou všechny, zejména od té doby, co byla hra uvolněna i se zdrojovými kódy a byla portovaná i pod ostatní operační systémy), k dohrání tak člověk nebude muset být „génius“. Pro náročnější hráče zde zůstane výzva v podobě hvězdiček, jejichž získání bude o několik řádů těžší než samotné projití místnosti. Jednu nebo dvě hvězdičky by ve finální hře měla obsahovat více jak polovina místností.

K zlepšení hratelnosti a zjednodušení hry přispívá i zvětšení volnosti pohybu rybek a objektů – na rozdíl od jedničky nyní mohou rybky klesnout pod objektem, který nesou, bez toho, aniž by byly zabity, a také si mohou předměty po zádech posouvat, což v jedničce nesmyslně nebylo možné. Přibyla i funkce undo, kterou se můžete krok po kroku vrátit až na začátek (stejně jako ve Wordu). Bohužel chybí funkce redo, která by vás posouvala o krok dopředu, pokud byste použili undo mockrát, nebo se pouze chtěli podívat, jak přesně byly objekty rozestaveny v určité fázi hry.

Velkou změnu zaznamenala také grafika, i když asi nikdo od takovéto hry nemůže a ani neočekává žádné zázraky, a řekl bych, že naše skromná očekávání tak budou naplněna. V tomto druhu her je mnohem důležitější zvuk, který bude člověk při přemýšlení poslouchat. Ten se povedl a musím se přiznat, že mě parodie hlavního motivu X-Files rozesmála a stejně tak i většina dobře nadabovaných keců rybiček, kraba a některých překážek v místnostech (papoušek apod.), které zabraňují monotónnosti hry, čímž většina logických her trpí.

Co říci závěrem? Snad jen to, že hra by měla být dokončena v lednu a mimo jiné by měla být distribuována online přes systém Sprocket.

Miloš Broulík

Výrobce: ALTAR games
Vydavatel: IDEA games
Distributor v ČR:
Datum vydání: 0.0.0000
Multiplayer: NE
Počet hráčů:
Platforma: PC
Officiální stránky: ZDE

Související články

Články tohoto autora

Reklama
Přidat stránku jako domovskouPřidat do oblíbených
Reklama
| optimalizace PageRank.cz | Recenze-her.cz - češtiny, návody, videa | Czin.eu