Prey (dojmy z dema)

Prey (dojmy z dema)

29.6.2006 Moderní Vinnetou v akci

Indián z kmene Cherokee bojující spolu s duchem svého věrného sokola proti emzákům... Přečtěte si dojmy z čerstvě vyšlého dema této šílené akce!

Poslat na e-mail | Tisknout |  Sekce: Archiv / PC - preview | Čteno: 3544

V roce 1996 oznámili 3D Realms vývoj nové unikání hry s názvem Prey Ale jak už to bývá, něco se podaří, vyjdou více či méně zdařilé hry, a něco zase jde rovnou pod kytičky. Nebudeme spekulovat proč a za jakých okolností byl vývoj této speciální hry pozastaven, protože rok 96 je hluboko za námi, nyní máme rok 2006. V 3D Realms se probudili k životu a už na minulé E3 vývojáři legendárního Duke Nukema překvapili vynikajícím trailerem na tuto zapomenutou hru. Trailer byl vskutku grandiózní a všichni, kdo se alespoň trochu zajímají o hry, začali být netrpěliví, ba dokonce většina redaktorů tahala, vyzvídala, pachtila se po všemožných informacích od lidí pracujících na tomto projektu. Nyní konečně vyšla očekávaná hratelná ukázka, a tak můžeme přinést skutečně konkrétní údaje o hře a jejím příběhu.

Hlavní hrdina, Tommy, je indián-Čerokéz. Žije spolu se svou dívkou Jenny a dědečkem v rezervaci. Rozhodně ale není žádný Vinnetou, naopak nechce být indiánem a nemá rád, když ho děda přesvědčuje o tom, aby se navrátil ke svým indiánským kořenům. Jednoho večera u Jenny v baru si Tommy zase stěžuje, jak nemá rád život v rezervaci a že chce vypadnout pryč. To se mu splní, protože je společně s Jenny a dědečkem unesen mimozemšťany. Octne se na jejich vesmírné lodi, připoután k desce, která ho veze do neznáma. Vtom je podivným humanoidem zařízení odpáleno a Tommy se ocitá na svobodě. Pokud se tedy dá považovat za svobodu situace, kdy jste sám na mimozemské lodi, která je napůl živá, a jste ozbrojen jenom svým věrným francouzským klíčem. Tommy je ale drsňák a pro záchranu své dívky, která je stále uvězněná, udělá cokoliv. Od svého (brutálně) zesnulého dědečka se v jakési astrální rovině naučí pár nových triků: dokáže vyjít ze svého těla ve formě ducha, poté, co je jeho fyzické já zničeno, se dokáže vrátit zpět (tj. je v podstatě nesmrtelný) a navíc mu dělá společnost duch jeho sokola z mládí. S těmito novými schopnostmi se vydává hlouběji do tajemné lodi....

Začátek hry v baru naznačuje, že Prey by mohl být značně interaktivní a plný možností. Můžete měnit písničky v jukeboxu, hrát na automatech, přepínat kanály v televizi... Tommy často komentuje věci kolem sebe a také si povídá s ostatními postavami. Na to, že je indián, tak nijak slušně nemluví, naopak hází jedno sprosté slovo za druhým... Hláškami trochu připomíná Duka Nukem, u nějž se autoři očividně inspirovali. Jakmile se octnete na vesmírné lodi, budete často zírat úžasem. Kolem vás chodí samé bizarní potvory, a to nejen po zemi, ale i po stěnách a stropu! Navíc je vesmírný koráb napůl organický-napůl mechanický, tudíž často vidíte stěny pulzující životem, které občas můžou i zaútočit. Zbraně, které se vám dostanou do rukou, jsou také zčásti živé a vidíte, jak se pohybují. Tyto prvky vytvářejí velice dobrou atmosféru, která bývá základem úspěchu.

Další věcí důležitou k úspěchu je originalita. Ta Prey rozhodně nechybí, právě naopak. Ať už mluvíme o neobvyklém hlavním hrdinovi a jeho schopnostech, biotechnologiích, portálech nebo hrátkách s gravitací, vše je neotřelé. Zvláště elektrické chodníčky, po kterých můžete chodit kdekoliv, kam vedou (včetně stropů a stěn), jsou zajímavým zpestřením. Například přijdete do místnosti po stropu a střílíte na ufony pod sebou a na stěnách. Ale pozor, mimozemšťané rádi používají teleporty, takže i tam, kde žádní nejsou, si musíte dávat pozor, neboť se objevují nečekaně. Na změnu gravitace je tu ještě jeden speciální prvek, zařízení na stěnách, které předělá přitažlivost když do něj střelíte. Uvedu příklad: jste v místnosti a zdánlivě nemáte kam jít. Pak střelíte do zářící desky na stěně a najednou chodíte po stěně. Takto si přizpůsobíte gravitaci dle vaší potřeby.

Schopnost opustit tělo ve formě ducha vám často přijde vhod. Vaše tělo zůstává stále na místě a je zranitelné, což je nevýhoda i výhoda zároveň. Nevýhodou je to samozřejmě ve chvílích, kdy k vašemu nehlídanému fyzickému já někdo přijde a začne do něj střílet. Ale odpoutání ducha se dá i dobře využít: v astrální podobě můžete procházet silová pole nebo oheň, jinak neprostupné překážky. V jedné situaci musíte zanechat tělo na posuvné plošince a duchem zmáčknout tlačítko, které tuto plošinku přesunulo. A nakonec využití v multiplayeru: někam se schováte (nejlépe do temného kouta na stropě), oprostíte se od těla a chodíte po mapě ve své nehmotném já. Můžete útočit na nepřátele a oni na vás, jenže když vám dojde „duševní zdraví“ (v Prey máte dva indikátory zdraví - fyzického a astrálního), neumřete, pouze se vrátíte do svého těla. Rafinované, že?

V každé FPS jsou důležitým prvkem zbraně. Těch není v Prey nijak zázračné množství. Jedná se o francouzský klíč, základní kulomet ufonů, který pracuje i jako sniperka, rychlejší kulomet s granátometem, granát v podobě malého třínohého zvířátka, raketomet, vrhač kyseliny a nakonec zvláštní zbraň, která střílí podle toho, jakou energií jí nabijete. Zásobníky s touto energií se nacházejí různě po stěnách a liší se: jeden drží oheň, druhý elektřinu, třetí mráz, čtvrtý světlo... Obzvláště povedená je mrazící úprava zbraně, se kterou zmrzne nepřátelům úsměv na rtech,a světelná, která útočí opravdu silným paprskem. No a specialitou nakonec je luk, který jako jediný můžete používat ve své astrální formě.

Demo Prey je opravdu chytlavé a zábavné. Na svou rozumnou velikost (500MB) nabízí opravdu slušnou porci zábavy. Neustále jsou představovány různé novinky, takže nepřichází stereotyp. Pokud si stejnou úroveň udrží i plná hra (která je mimochodem už zřejmě v Gold verzi, tj. dokončená), čeká nás opravdu excelentní a netradiční FPS.

Kryštof Kohout

Martin Hrubý

Výrobce: Human Head Studios
Vydavatel: Take 2
Distributor v ČR:
Datum vydání: 10.7.2006
Multiplayer: ANO
Počet hráčů: 16
Platforma: PC
Officiální stránky: ZDE

Související články

Články tohoto autora

Reklama
Přidat stránku jako domovskouPřidat do oblíbených
Reklama
| optimalizace PageRank.cz | Recenze-her.cz - češtiny, návody, videa | Czin.eu