Srovnání: Xbox Live vs. PSN

Srovnání: Xbox Live vs. PSN

21.1.2011 Kdo má lepší služby?

Která z online služeb je lepší? Kde si líp zahrajete v multiplayeru? Co všechno můžete najít ke stažení? Odpovědi na vaše otázky hledejte v našem článku!

Poslat na e-mail | Tisknout |  Sekce: Ostatní / Články | Čteno: 3450

Slovo úvodem

Srovnávat online služby pro Xbox360 a Playstation 3 není vůbec jednoduchá záležitost. Jakmile ze svých poznatků vyvodíte závěr, jedna ze skupin vás nařkne ze zaujatosti. Proto jsem se vcelku zděsil, když tenhle úkol připadl na mě. Bránil jsem se, ale bylo mi to plat prdné. Musel jsem tedy začít přemýšlet nad stylizací článku. Po chvíli váhání jsem došel k závěru, že porovnání obou služeb v pár bodech bude ideální řešení. Pod jednotlivými "disciplínami" budu uvádět průběžné skóre. Myslím, že obě služby není nutné nějak složitě představovat. Konzolisti určitě tuší, oč běží. Ti kteří jsou konzolemi nepoznamenáni by měli vědět, že Xbox Live a Playstation Network jsou online služby dvou největších rivalů na poli herních konzolí - Microsoftu (Xbox360) a Sony (Playstation 3). Dost již ale bylo řečí. Pusťme se do srovnávání!


ROUND 1 - Finanční stránka

Teď nebudeme rozebírat, kolik která konzole stojí. Zaměříme se pouze na online služby Xbox Live a PSN. V tomto ohledu činí rozdíl mezi oběma rivaly zhruba 1 400 Kč. Tolik totiž přibližně stojí GOLD účet na Xbox Live. Samozřejmě se dá sehnat i levněji, ale ne každý si bude objednávat ze zahraničí nebo nakupovat levně od pochybných zdrojů. Za své peníze ale získáte kvalitní služby. Plný přístup k celému obsahu ukrytému na Xbox Live a především možnost online hraní. Co zamrzí je fakt, že všechen zpoplatněný stahovatelný obsah si platíte zvlášť. Navíc se platí Xbox Live body, které si musíte nakoupit v krámu, nebo online za pomocí platební karty. Naproti tomu PSN je úplně zdarma a nabízí služby totožné s Xbox Live. Navíc je tu možnost platit si takzvané PSN Plus. Díky němu získáte slevy na plné hry, přídavky do her, wallpapery a další stahovatelný obsah. Platby probíhají v běžných měnách, takže nepotřebujete žádné "PSN body". Obsah obou služeb je víceméně stejný. Najdeme na nich dema, plné hry, hudbu, wallpapery, avatary, přídavky do her a spoustu dalšího. Většina věcí je samozřejmě zpoplatněná, ale občas se vynoří nějaký ten přídavek zadarmo nebo se naskytne velmi pěkná slevička. Dema jsou pochopitelně zadarmo. V této kategorii tak vítězí PSN a to hlavně díky své cenové dostupnosti. Holt ne každý má akutní potřebu platit za hraní online.

Xbox Live 0:1 PSNROUND 2 - Online komunita

Komunita hráčů je větší u Xboxu. Je to způsobeno hlavně tím, že se konzole zatím prodalo víc. Playstation ale tuto ztrátu dotahuje a dá se říct, že v blízké době bude základna hráčů víceméně stejná. Svou oblíbenou hru si tak v multiplayeru zahrajete pohodlně na obou konzolích. Tedy za předpokladu, že vydavatel hry podporuje servery, nebo že hráči hru ještě hrají. Co se týká složení hráčské komunity, tak všude bohužel najdete blbce a nesportovní podvraťáky. V tomto se služby vůbec neliší. Ve větší míře ale převládají normální hráči, takže si můžete v klidu vychutnat závod, nebo třeba brutální válečné vřavy. Můžete namítat, že herní komunitu služba neovlivní a nemělo by se k tomu v hodnocení přihlížet, ale... I když služba komunitu neovlivní, tak si myslím, že hráči jsou její nedílnou součástí a svým způsobem ji reprezentují. Těžko by někdo šel hrát např. Bad Company mezi uječená děcka. Každopádně, hráčské komunity jsou víceméně stejné, takže bych řekl, že v této kategorii si připíší bod obě služby.

Xbox Live 1:2 PSNROUND 3 - Přehlednost "obchodu"

K nakupování na Xbox Live slouží Xbox Marketplace, zatímco na PSN je vám k dispozici PS Store. V rámci zjednodušení budeme oběma říkat stejně - "obchod". V obou "obchodech" najdete velké množství her, demíček, hudby... Jak jsem zmiňoval v prvním kole. Uspořádání je v podstatě stejné na obou službách. Nemluvím teď o grafickém znázornění, ale o uspořádání jednotlivých sekcí. Možná je to způsobeno tím, že jsem měl PSN k dispozici asi tři roky oproti tomu Xbox Live mám pouze nějakých dvacet dní, ale PSN mi přijde malinko přehlednější. V obou službách se ale dá zorientovat docela snadno, a tudíž je to hlavně o zvyku. Dlouho jsem například na Xbox Live hledal, kam zadat při stahování hry kód. Na PSN bych věděl, ale na Xbox Live jsem to málem vzdal. Nakonec se mi ale poštěstilo a metodou pokus-omyl jsem si hru stáhl. Mít Xbox Live body, tak jsem ji měl hned, protože tuto možnost mi služba vnucovala od samého začátku. PSN mi oproti Xbox Live přijde v tomto ohledu jednodušší. Ale jak říkám, je to pravděpodobně jenom o zvyku. Proto bych vyhlásil nerozhodný stav i v této kategorii.

Xbox Live 2:3 PSNROUND 4 - Obsah

Vyjma výše zmíněných dem, plných her a dalšího, najdeme na obou službách "malé hry". Na Xbox Live jsou to Arcadové hry a na PSN najdeme Minis. Názory na kvalitu her se různí. Každému se líbí něco jíného. Zatímco na PSN najdeme tituly jako Flower, Flow či Linger in Shadows, Xbox Live nám nabízí například IloMilo či Braid. Her je samozřejmě spousta a já sám neznám všechny, natož abych všechny odehrál. Ve většině případů jde ale o hry, které vás mají pobavit, či u nich musíte aspoň malinko zapojit mozek. Zářným příkladem je hra IloMilo z XboxLive, ve které se pobavíte a zároveň probudíte mozkové buňky. Na PSN pak jsou k dispozici "umělecká díla" jako hra Flower či připravované Journey. Titulů všech žánrů je na obou službách požehnaně, takže i zde bych se přiklonil k plichtě.

Xbox Live 3:4 PSNROUND 5 - Služby navíc

Xbox Live i PSN mají každá něco, co jedni chválí a druzí považují za zbytečnost. Xbox Live nabízí Cross-game Voice Chat, což je vítaná věcička. Díky ní můžete se svými přáteli klábosit, i když jeden zrovna střílí hlavy Covenantům a druhý pálí gumy své Audi R8. PSN má sice něco obdobného, ale pouze s PSN Plus, což už je zase placená funkce a navíc přišla teprve v updatu 3.40. Nechápu proč jej Sony nedala k dispozici i hráčům, kteří PSN Plus nechtějí. Zvlášť, když Sony nabízí spoustu věcí zadarmo. Nějak mi to prostě do sebe nezapadá. To Xbox Live je placený a tato služba je jednoduše jeho součástí od samého začátku. Na Xbox Live najdeme i kartu hráče, kde jsou zaznamenány vaše úspěchy "achievementy" ve hrách. Zároveň je k dispozici jakýsi záznam vaší pověsti. Když vás někdo ohodnotí jako nefér hráče, tak si to mohou přečíst i ostatní. PSN nabízí obdobný systém trofejí, za dosažené úspěchy ve hrách. O nějakém hodnocení či pověsti si můžeme nechat zdát. Vidíme pouze přehled trofejí hráče. Hodně diskutovanou je PSN funkce Home. Zde Sony vytvořila virtuální svět, kde propaguje své hry a vy zde můžete "žít". Zbytečnost. Xbox Live nabízí vlastního virtuálního avatara, kterého si můžete přizpůsobit, jak se vám jenom zamane. Sice s ním nemůžete dělat kdo ví co, ale je to mnohem příjemnější, než obyčejný obrázek na PSN. Řekl bych, že v tomto ohledu srovnal Xbox Live krok.

Xbox Live 4:4 PSNZávěr

Jak vidíte, služby jsou velmi vyrovnané. V něčem je lepší PSN, v jiném zase Xbox Live. Dema, hry, přídavky do her, hudbu a mnoho dalšího můžeme stáhnout z obou. Na obou si rovněž zahrajeme online multiplayer u svých oblíbených titulů. Xbox Live je sice placený, ale za svoje peníze máte kvalitní služby navíc. PSN také nabízí kvalitní služby a jeho největším lákadlem je online hraní zadarmo. Pokud se tedy zrovna rozhodujete, jestli pořídit PS3 či Xbox 360, tak se rozhodně nemusíte ohlížet na online služby, protože v obou případech dostanete jen to nejlepší.

Jan Zika

Související články

Články tohoto autora

Reklama
Přidat stránku jako domovskouPřidat do oblíbených
Reklama
| optimalizace PageRank.cz | Recenze-her.cz - češtiny, návody, videa | Czin.eu